Yeniden Aile Olabilmek: İkinci Evliliklerde Çocuklar Arasında Denge Kurabilmek

Yeniden Aile Olabilmek: İkinci Evliliklerde Çocuklar Arasında Denge Kurabilmek

Yapılan evliliklerin dörtte biri ikinci evliliklerden oluşuyor. Daha önce evlenmiş biriyle evleniyor olabilirsiniz ve onun çocuklarının üvey ebeveyni olacaksınız. Bu yazıda yaşayabileceğiniz bazı zorluklara ve çözüm yollarına değinmek istedim.

Biyolojik ebeveyn ve çocuklarının daha önceden kurulmuş bağları ve birçok konu hakkında mevcut anlaşmaları vardır: kahvaltıda ne yeneceği, harçlığının ne kadar olacağı, akşam eve kaçta geleceği, bir spor ayakkabıya ne kadar para verileceği…

Üvey ebeveyn bu ilişkide kendini dışlanmış ve görünmez hissedebilir. Bu ilişkinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve bağ kurmak aslında tam anlamıyla çocuklar hakkında aynı şekilde hissetmekten geçmiyor. Bu farklılıklara karşı nazik ve empatik olmaktan geçiyor. Diğer eş de sıklıkla kendini bu ilişki içinde sıkışmış hissedebilir. Eşinizin hissettiği bu sıkışmışlık hissinin sizinki kadar zor ve acı verici olduğunu unutmamaya çalışın.

Çocuklar için de bu yeni aileye alışmak sıklıkla boşanmaya alışmaktan daha zordur. Bu yüzden ebeveynlerinin güven verici davranmalarına daha çok ihtiyaç duyabilirler. Tutarlı bir ebeveyn-çocuk zamanı ile çift olarak yalnız geçireceğiniz zamanı dengelemeye çalışın.

Üvey ebeveynler genellikle disiplin konusunda daha fazla katılık, netlik ve kontrol isterler. Bu durumda diğer eş, çocukları konusunda daha koruyucu hissedebilir. Üvey ebeveynler çocuklarla güvene dayalı bir ilişki kurana kadar disiplini ebeveynin kontrolüne bırakmalıdır. Bu konuda bir probleminiz varsa konuyu yumuşak bir şekilde dile getirmelisiniz: “Çocuklarını sevdiğini biliyorum. Tabaklarını mutfağa götürecek kadar büyüdüklerini düşünüyorum. Bunun hakkında konuşabilir miyiz?” gibi.

Çiftler eski eşle ilgili de sorunlar yaşayabiliyorlar. Üvey çocuklarınızın anneleri veya babalarıyla ilişkisini desteklemek için elinizden geleni yapın. Çocukları yetişkin geriliminden ve çatışmasından korumak için eşinizle iş birliği yapmanız işleri kolaylaştıracaktır.

Eşiniz çocuklarından sizi sevmelerini isteyemez. Ancak size karşı medeni olmaları konusunda ısrarcı olabilir, en azından karşılaşınca selam vermek veya konuşurken göz teması kurmak gibi.

Üvey ebeveynin de bu süreçteki çabası ve iyi niyeti görülmeli. Eşinize mutlaka onun için bunun ne kadar zor olduğunu gördüğünüzü ve onu takdir ettiğinizi ifade edin. Bu sayede eşinizin bu ilişkideki dışlanma duygusu ve yalnızlığı azalacaktır.

Yorumunuzu Paylaşın