Spor Psikologlarının Profesyonel Ve Amatör Sporculara Yardım Süreci

Spor Psikologlarının Profesyonel Ve Amatör Sporculara Yardım Süreci

Spor psikologları problemlerin üstesinden gelmenize, performansınızı artırmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Spor psikoloğu sporculara nasıl yardımcı olur?

Los Angeles Lakers’lı basketbolcu Ron Artest, sahadaki başarısının bir kısmında aldığı psikolojik yardımın yararı olduğunu dile getirdi, bazı yorumcular bunu onun deli olduğunun kanıtı olarak kabul etti. Tam tersine, Artest gibi profesyonel sporcular, spor psikologları gibi profesyonellerden yardım almadığı zaman potansiyellerini gösterememiş olurlar.

Antrenörler genellikle sporun fiziksel yönüne odaklanırken, spor psikologları sporcuların zihinlerine odaklanır. Spor psikologları, hem profesyonel hem de amatör sporcuların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Spor psikologları ne yapar?

Bazı sporcular bir sorunla karşılaştıklarında bir spor psikoloğundan yardım isterler. Örneğin rekabet sırasında kaygılanabilir veya odaklarını kaybedebilirler. Takım arkadaşlarıyla iletişimde, öfkelerini kontrol etmekte ve hatta kendilerini egzersiz yapmaya motive etmekte zorluk yaşayabilir veya maçın önemli anlarında dona kalabilirler.

Ancak sporcular sadece zorluk yaşadıklarında spor psikologlarına başvurmazlar. Spor psikologları ayrıca sporculara şu konularda da yardımcı olabilir:

Performansı arttırmak: Görselleştirme, kendi kendine konuşma ve rahatlama teknikleri gibi çeşitli zihinsel stratejiler, sporcuların engelleri aşmasına ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Rekabetin baskısıyla başa çıkmak: Spor psikologları, her düzeydeki sporcuların ebeveynlerin, antrenörlerin ve hatta kendi beklentilerinin baskısıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Sakatlıkla başa çıkmak: Bir yaralanmanın ardından sporcuların ağrıyı tolere etme, fizik tedavi programlarına bağlı kalma veya kenarda kalmaya alışma konusunda yardıma ihtiyacı olabilir.

Bir egzersiz programına devam edebilmek: Düzenli egzersiz yapmak isteyenler bile hedeflerine ulaşamayabilirler. Spor psikologları bu bireylerin motivasyonlarını artırmalarına ve bununla ilgili endişelerini gidermelerine yardımcı olabilir.

Spordan keyif almak: Gençlere yönelik spor organizasyonları, çocukların spordan keyif almalarına nasıl yardımcı olacakları ve katılımcılarda sağlıklı bir özgüvenin nasıl geliştirilebileceği konusunda antrenörleri eğitmek için bir spor psikoloğu ile anlaşabilir.

Spor psikolojisi insanlara saha dışında bile yardımcı olabilir. Spor psikologlarının sporculara öğrettiği aynı stratejiler (örneğin gevşeme teknikleri, zihinsel provalar ve bilişsel yeniden yapılandırma) işyerinde ve diğer ortamlarda da faydalıdır.

İzmir’de bulunan Kordon Psikoloji Merkezi’nde Spor Psikoloğu Burcu Başoğlu Kundak ile randevu oluşturabilir ya da bilgi almak için “İletişim” sekmesinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın