Çocuklarda ve Ergenlerde Ayrılık Kaygısı

Çocuklarda ve Ergenlerde Ayrılık Kaygısı

Pek çok çocuk ve bebek ebeveynlerinden veya bakıcılarından ayrılmakta zorluk yaşar. Hatta bazı büyük çocukların veya gençlerin, okul gezisi gibi uzun süreli ayrılıklarla karşı karşıya kaldıklarında endişe veya üzüntü yaşamaları da yaygın bir durumdur.

Bununla birlikte, bazı gençler için ayrılık kaygısı daha büyük bir sorundur. Sosyal yaşamlarını veya okul başarılarını sekteye uğratır. Uyku sorunları ve ayrılma düşüncesiyle yaşanan aşırı stres, çocuğunuzun günlük hayatını gerçekten aksatabilir.

Ayrılık kaygısı ilkokula veya ortaokula geçişte ortaya çıkabilir, ancak orta çocukluktaki (6 ila 12 yaş arası) çocuklarda daha çok yaygındır. Çocukların ve ergenlerin yaklaşık %6’sı ayrılık kaygısı yaşar.

Çocuğunuzun bakım verenlerinden ayrı kalmakta zorlandığını gözlemlediyseniz, ayrılık kaygısı ile çalışan bir çocuk psikoloğu yardımcı olabilir. Deneyimli çocuk psikoloğumuz tarafından konuşma terapisi, oyun terapisi veya ebeveyn danışmanlığı hizmetine İzmir’de bulunan Kordon Psikoloji Merkezi’nden ulaşabilirsiniz.

Çocuğumun ayrılık kaygısı yaşadığını nasıl anlarım?

Ayrılık kaygısının en yaygın görülen semptomu, ebeveyn, kardeş veya aile dostu gibi bir bakıcıdan ayrılmanın yol açtığı orantısız bir korku düzeyidir. Bu kaygı, çocuğunuzun hayatının birçok yönünü etkileyebilir.

Oğlunuzun veya kızınızın aşağıdakileri sergilediğini fark edebilirsiniz:

 • Bakım verenine zarar geleceğine dair gerçekçi olmayan endişe ya da ayrıldıklarında geri dönemeyecekleri endişesi.
 • Kaybolma veya kaçırılma gibi bir olayın bakım vereninden ayrılmaya yol açacağına dair orantısız endişe.
 • Okula gitmeyi reddetme veya isteksizlik.
 • Size veya başka bir bakım verene aşırı derecede yapışma.
 • Bakım vereni yanında olmadığı sürece uyumaya isteksizlik veya reddetme.
 • Aşırı yalnız kalma korkusu.
 • Ayrılıkla ilgili kabuslar.
 • Ayrılık düşüncesiyle ilgili stres.

Anksiyetenin fiziksel belirtileri de ortaya çıkabilir, bunlar:

 • Ağız kuruluğu.
 • Hızlı kalp atışı.
 • Karın ağrısı.
 • Titreme veya huzursuz kıpırdanma.

Tedavi edilmeyen ayrılık kaygısı, çocuğunuzun sosyal yaşamının önemli ölçüde kesintiye uğramasına neden olabilir ve ev hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Akran ilişkileri ve akademik performansı da bozulabilir. Yardım aramak, ayrılık kaygısıyla mücadele etmenin en iyi yoludur, bu nedenle çocuğunuzun yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle mücadele ettiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Ayrılık kaygısı yaşayan çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuzda yukarıdaki belirtileri fark ettiyseniz, randevu almak için iletişime geçmenizi öneririz.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ayrılık kaygısıyla mücadelesini görmek üzücü olabilir. İyi haber şu ki, Kordon Psikoloji Merkezi’nde kaygı için kanıta dayalı, modern ve etkili danışmanlık ve terapi yöntemlerimiz mevcuttur. Yalnızca titizlikle test edilmiş ve NICE (Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü) onaylı tedavileri kullanma yaklaşımımız, çocuğunuzda gerçek gelişmeler görme şansını önemli ölçüde artırır.

Kordon Psikoloji Merkezi’nde, çocuğunuzun endişelerini anlamasına ve kaygılarını kontrol altına almasına yardımcı olmak için gerekli gevşeme tekniklerini öğrenmesine yardımcı olacak etkili terapiler sunuyoruz. Gençlerin ayrılık kaygısının üstesinden gelmelerine yardımcı olma konusunda iyi bir deneyime sahibiz.

Uluslararası bilimsel yönergelere uygun olarak, Kordon Psikoloji Merkezi’nde Bilişsel Davranışçı Terapi, ailenizin ve okulun katılımıyla birlikte gerçekleştirilir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun gelişimini takip edebilir ve ayrılık kaygısını yöneterek becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Ebeveynler her zaman çocuklarının ayrılık kaygısının üstesinden gelmesine yardım etmek isterler, ancak istemeden de olsa endişelerini devam ettirebilir ve yardım etme çabalarıyla durumu daha da kötüleştirebilirler. Ebeveynler, herkesin birlikte etkili bir şekilde çalıştığından emin olmak için Kordon Psikoloji Merkezi’ndeki tedaviye her zaman dahil olur.

Nitelikli bir çocuk psikoloğu ile uygun maliyetli, kanıta dayalı tedavi sunuyoruz. Çocuğunuzun emin ellerde olduğundan emin olabilirsiniz. Oğlunuzun veya kızınızın kaygılarının üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek yüksek kaliteli, sıcak ve şefkatli bir hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz.

Yorumunuzu Paylaşın